НАЦИОНАЛНА СПЕЦИАЛИЗИРАНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА ХЕМАТОЛОГИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ

НАЦИОНАЛНА СПЕЦИАЛИЗИРАНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА ХЕМАТОЛОГИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ

ул. Пловдивско поле 6
София,
България
23.3625796
42.6589322
UserLikes
Име: НАЦИОНАЛНА СПЕЦИАЛИЗИРАНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА ХЕМАТОЛОГИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
Адрес: София, ул. Пловдивско поле 6
Телефони: text to imagetext to image
Факс: text to image
Уеб сайт: http://www.nsbalhz.bg
E-mail: text to image
Отрасъл: Болници
Дейност:

Специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания

Ключови думи: болница, нсбалхз, лечение, заболявания, хематология

За нас

НАЦИОНАЛНА СПЕЦИАЛИЗИРАНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА ХЕМАТОЛОГИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЕАД, гр. София е най-голямото, модерно специализирано здравно заведение от този род в нашата страна. Дейностите осъществявани в нашата болница отговарят на европейските изисквания за добра клинична и лабораторна практика. Тук се осъществява уникална диагностична и консултативна дейност. Терапевтичната стратегия се реализира съобразно риск адаптиран и индивидуализиран терапевтичен план, както на бенигнени, така и на малигнени хематологични заболявания. Медицинските специалисти работещи в болницата са тясно профилирани и с дългогодишен опит в областта на клиничната и трансфузионна хематология. 

История и традиции 
През последните десетилетия много лекари, биолози, химици, фармацевти, медицински сестри, лаборанти и санитари от Националния център по хематология и трансфузиология с всеотдайния си труд допринесоха за укрепването и развитието на Центъра, а с това и за повишаване на научния престиж и практическата значимост на българската медицина. Успехът на този труд е немислим без помощта на десетките сътрудници на Българския червен кръс т и хилядите кръводарители, които се отзоваха при всеки зов за помощ. Към всички тях е адресирана нашата признателност и благодарността на болните и на техните близки. 

Основаването на Националния център по хематология и трансфузиология е резултат на медицинските постижения в областта на клиничната и трансфузионна хематология през първата половина на миналия век, на все по-увеличаващата се нужда от кръв за лечебната практика и на натрупаните у нас знания и опит в областта на научноизследователската, експерименталната, диагностичната, профилактичната и лечебна дейност. видни наши хирурзи, съдебни медици и интернисти (Г. Москов – 1922 г., В. Моллов – 1925-1938 г., Ас. Хаджиолов – 1932 г., Г. Капитанов – 1930-1933 г., Ал. Пухлев – 1933-1940 г., П. Алтънков – 1935-1940 г., К. Ноев – 1955 г., К. Чилов – 1940-1958 г.) поставиха кръвопреливането и клиничната хематология на нивото на тогавашните научни постижения и подготвиха следващото поколение хематолози и трансфузиолози. 

Първият кръводарителен център у нас е създаден през 1933 г. под ръководството на Г. Капитанов, а първата организация на кръводарителите е дело на П. Алтънков 1940 г. През 1939 г. Главна дирекция на народното здраве организира първия курс по кръвопреливане за началници на хирургичните отделения при държавните болници, а през 1940 г. са публикувани и първите правилници по кръводаряване и кръвопреливане. Осемнадесет години по-късно, през 1958 г. е поставено и началото на безвъзмездното кръводаряване в страната. 


През 1946 г. Военната станция по кръвопреливане, организирана от Медицинската служба на III Украински фронт (ул. Верила № 3) преминава към Министерство на народното здраве под името Областен институт по кръвопреливане. Чрез разширяване на този Институт през 1948 г. се създава Научноизследователски институт по хематология и кръвопреливане, който през 1953 г. е преместен в сградата на ул. Пловдивско поле 6, където се намира и до днес. 

Изграждането и промените в структурата на Института (Центъра) са свързани с основните му задачи и напредъка в диагностиката, профилактиката и лечението на кръвните заболявания, осигуряването с кръв и кръвни съставки на лечебните заведения, сигурността при кръвопреливане, производството на диагностични и лечебни препарати. 





 

Открийте ни в Google+